Yleisurheilu
Seuraedustus
- Tietoja
- Kategoria: Yleisurheilu
- Julkaistu 02.03.2016 16:26
- Kirjoittanut Sari Lahtela
- Osumia: 1524
Valinta seuran edustuskilpailuihin
Pm-, alue- ja SM-viestit, seuraottelut sekä Seuracupkilpailut ovat seuran virallisia joukkue-edustuskilpailuja. Näihin kilpailuihin pyritään kokoamaan seuran kannalta mahdollisimman menestyvät joukkueet hyvissä ajoin (viesteihin noin kolme viikkoa, seuracuppiin noin kaksi viikkoa aiemmin).
Yleisurheilujaosto päättää joukkueet. Mahdollisesta esteestä on ilmoitettava viipymättä Erja Sanaslahdelle tai Tiina Moisiolle.
Sovittuihin viestiharkkoihin on tärkeä osallistua ja tarvittaessa järjestämme karsintakilpailut joukkueiden aikaansaamiseksi. Seuran edustaminen on kunnia-asia!
Seuratukien piirissä olevat urheilijat ovat velvoitettuja edustamaan seuraa seuran kannalta tärkeissä kisoissa edellytyksiensä mukaan.
Seura hankkii SM-kilpailuihin osallistuville urheilijoille seuran liivin tai juoksutakin veloituksetta ja velvoittaa urheilijat käyttämään seuran edustusasua / tunnusta SM-, alue- ja pm-kilpailuissa sekä niiden esittely- ja palkintojenjakotilaisuuksissa.