Kestävyysjuoksun lajikouluohjelma:

Kesän 2022 osalta, ohjelma tarkentuu lähempänä tapahtumaa.. (P.S. Hyvää kannattaa odottaa..)

****************************************************************************



Kilpailukanslia avataan to klo 9

Torstai 1.7. 

klo 12.00  

Kouluttajien kokoontuminen

klo 13.00

Kisat alkavat (mahdollisuus muutoksiin)

- EI kilpailevilla peruskestävyys+ juoksutekniikka + loikkatekniikka (kouluttajat)

klo 16.30–18

Päivällinen

Oman kisan analysointi kouluttajien kanssa/ estejuoksijoiden tekniikkapalaute videokuvausta apuna käyttäen

klo 20.00

Lajikoulun avaus ja ryhmäjako (Vitikkalan koulu)

Pienryhmäpalaverit (kouluttajat)

klo 20.30-21.30

Iltapala

klo 23.00

Hiljaisuus (ehdoton!) 


Perjantai 2.7.

klo 7.15

Aamuherättely kouluttajien johdolla

klo 7.30-8.30

Aamupala

klo 8.30    

Valmentajaklinikka (valmentajat, huoltajat)

KVK harjoittelu, painopisteet, huomioitavaa

Valmentaja Veli-Matti Rannan alustus + keskustelu

klo 9.30   

Lajiharjoitus pienryhmissä (kouluttajat)

klo 11-12.30

Lounas

(Kouluttajat ruokailevat ryhmänsä kanssa ja opastavat oikeaan kestävyysurheilijan lautasmalliin. Samalla keskustellaan ravinnosta yleisesti.)

klo 12.45

Valmentajaklinikka (valmentajat, huoltajat)

Ajankohtaista

Valmentaja Veli-Matti Rannan alustus + keskustelu

klo 14.00

Lajiharjoitus, joko valmistava seuraavan päivän kisaan tai                       nopeus-/tekniikkapainotteinen (kouluttajat)

klo 16:30-18

Päivällinen

klo 19.00

Urheilijavieras Joonas Rinne kertoo urheilijapolkunsa lapsuudesta tähän päivään

Huoltava harjoitus + makkaran paistoa

klo 20:30-21:30

Iltapala

klo 23.00   

Hiljaisuus (ehdoton!)


Lauantai 3.7.

klo 7.15

Aamuherättely, kouluttajien johdolla

klo 7.30-8.30

Aamupala

klo 9.00

Monipuolisuusharjoitus (kilpailevilla lepo) maasto/kenttä/nurmikenttä (kouluttajat)

klo 11–12.30

Lounas

klo 13.00

Kilpailut alkavat

Kisojen seuranta/ kilpailu / harjoitus / kisan seuraajille seurantatehtäviä

Ryhmien kouluttajat sovittavat VK-/NK-treenin niille, jotka eivät kilpaile huomioiden kisa-aikataulun.

klo 16.30-18

Päivällinen

klo 19.30–20.30

Kehonhuoltoharjoitus

klo 20.30–21.30

Iltapala

klo 23.00

Hiljaisuus (ehdoton!)


Sunnuntai 2.7.

klo 7.30-8.30

Aamupala

klo 8.30–11.30

Peruskestävyys + estejuoksuharjoitus

Ryhmät laitetaan porrastaen liikkelle, niin ei tule sumaa rasteille ja tulevat näin ollen lounaalle portaittain

klo 11–12.30

Lounas

Kotiin lähtö, Grattis!


Lajikoulun ohjaajat:

Mikko Kuivinen, lajikoulurehtori, p. 050-3067213, kuivinen.mikko@netikka.fi 

Rami Virlander (SUL)

Veli-Matti Ranta (SUL)

Petri Kykyri

Johanna Kykyri

Hanna-Mari Raittinen

Kari Kallio

Joni Virkkala

Venla Ranta (to-la)