Tessalle uusi ennätys juhannuskisoissa, myös muita vireläisiä kisaili juhannuksena

24.6.2026

Kaipolan Vireen Tessa Moision ennätysjuoksut saivat jatkoa Kuortaneen Juhannuskisoissa lauantaina. Hän nipisti viikon vanhasta satasen ennätyksestään kolme sadasosaa, ja nyt uusi ennätys kirjataan lukemin 11,51 (1.8 m/s). Tessa sijoittui naisten 100 metrin juoksussa kolmanneksi, ollen kisan paras suomalainen. Kilpailun voitti Liberian Symone Darius ajalla 11,12 ja toiseksi tuli Viron Ann Marii Kivikas (11.38). Paimion Urheilijoiden Emma Tainio oli neljäs (11,58) ja Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Heidi Salminen viides (11,59). 

Tessa Moisio kertoi juoksuistaan, että alkueräjuoksu oli laiska ja huono (11,56w), mutta finaaliin sai paremman kiihdytyksen. "Kummassakaan juoksussa en oikein päässyt juoksun päälle ja askel pyöri takana." Moisio paljasti juoksevansa Jämsän pikajuoksukarnevaaleilla ensi sunnuntaina treenijakson lomassa 200 metriä. Seuraava 100 metrin kisa on Joensuun Motonet GP:ssä 8.7., missä hän toivoo olevansa palautuneemmassa tilassa kuin Kuortaneella ja pystyvänsä tiputtamaan reilummin ennätysajasta pois.

**************************************************************************************************************************

Juhannusaattona muutamat Kaipolan Vireen urheilijat kilpailivat Keuruulla ja Ikaalisissa. Keuruun juhannuskisoissa Iida Tamminen juoksi naisten 100 metrin alkuerissä ajan 13,80 ja naisten 400 metriä taittui aikaan 67.76. Elsi Konstari juoksi naisten 3000 metrillä kakkoseksi tämän kauden parhaalla ajallaan 10.47.15. Kilpailun voitti Tampereen Pyrinnön Wilhelmiina Liuksiala (10.20,73).

Ikaalisten perinteisissä juhannuskisoissa Tilda Jokiperä työnsi 11-vuotiaiden tyttöjen kuulantyönnössä tuloksen 7,59 ja sijoittui kisassa neljänneksi. Saman sarjan pituushypyssä hän tuli 9.nneksi tuloksella 3,52 ja 800 metrillä 8.nneksi ajalla 3.06,42. Tilda urakoi vielä 60 metrin juoksun ajassa 10.10.

9-vuotiaiden poikien sarjassa Jalmari Jokiperä ponkaisi pituushypyssä uuden ennätyksensä 2,94. Juoksumatkoista 40 metriä taittui häneltä ajassa 8,30 ja 800 metriä 3.49,11.


 

Kuortaneen tulokset TÄSSÄ

Keuruun tulokset TÄSSÄ

Ikaalisten tulokset TÄSSÄ