Vireläisille kolme kultaa ja yksi pronssi nuorten SM-kilpailuista

18.8.2025

Kaipolan Vireen nuoret urheilijat onnistuivat erinomaisesti Helsingin Eläintarhan kentällä viikonloppuna pidetyissä yleisurheilun SM-kilpailuissa; 19- ja 22-vuotiaiden kisoista vireläisille tuli kolme kulta- ja yksi pronssimitali.

Tessalle kaksi kultaa

Tessa Moisio juoksi sensaatiomaisesti kisojen tuplamestariksi voittamalla N22 sarjan sekä 100 että 200 metrin juoksut. 

Lauantaina kilpailtiin 100 metrin matkalla, alku- ja välierien kautta finaaliin, jonka Tessa voitti ennätystään sivuavalla ajalla 11,75 (-0,6 m/s). Toiseksi tuli Espoon Tapioiden Anna Pursiainen (11,79) ja kolmanneksi If Drottin Priscilla Boateng (11,85)

Sunnuntaina oli vuorossa 200 metrin juoksu. Vastatuulesta huolimatta (-0,6 m/s) Tessa pinkoi loppukilpailussa uuden ennätyksensä 23,94.

"Onnistunut juoksu. Yllätyin, että meni alle 24 sekunnin eka kertaa, vaikka oli viides juoksu kahteen päivään. Tiesin, että mestaruuteen on mahdollisuuksia", juoksustaan onnellinen Tessa kertoi Urheiluliiton tiedotteessa.

200 metrillä hän oli ylivoimainen, sillä toiseksi tulleen IF Drottin Priscilla Boatengin aika painui yli 24 sekunnin (24,24) ja kolmanneksi tullut Leppävaaran Sisun Katja Luukkola pysäytti kellot lukemiin 24,41. 

Molempien matkojen ennakkosuosikkina pidetty Paimion Urheilijoiden Emma Tainio oli jäänyt kisoista pois ja 200 metrillä aikaisemmin reilusti alle 24 sekunnin juossut satasen hopeamitalisti Anna Pursiainen karsiutui 200 metrin alkuerissä. Kilpailuun ilmoittautunut Tampereen Pyrinnön Vilma Itälinna (ennätys 23,76) ei myöskään ollut mukana.

Kerttu loikki SM-kultaa 

Kolmas kultamitali tuli Vireelle sunnuntaina, kun Kerttu Rantakangas voitti N19 sarjan kolmiloikan tuloksella 12,51. Tulos syntyi kilpailun viimeisellä, kuudennella kierroksella. Rantakankaan jo toisella kierroksella hyppäämä tulos 12,50 olisi sekin riittänyt jo voittoon, sillä kovin vastustaja Porvoon Urheilijoiden Tuuli Kiviniemi loikki parhaimmillaan tuloksen 12,25. Pronssimitalin sai Espoon Tapioiden Mia Flink tuloksella 12,08. Sekä Flink että Rantakangas saavuttivat uudet ennätyksensä.

"Kisa oli kokonaisuudessaan onnistunut ja samaa perustasoa mitä ollut koko loppukesä. Olosuhteet olivat vähän haastavat, sillä aamu oli yllättävän viileä ja puuskittainen tuuli pyöri paljon hyppypaikan ympärillä. Tulokseen ei voi olla muuta kuin tyytyväinen, kun sillä napattiin Suomenmestaruus, josta näissä kilpailuissa erityisesti taistellaan." 

Kerttu Rantakangas kertoi kisakautensa päättyneen näihin kisoihin ja jäävänsä ansaitulle ylimenokaudelle palautumaan menneestä kesästä sekä lataamaan akkuja tulevaan kauteen.

Elsi juoksi SM-pronssia

Lauantaina vireläisistä pääsi palkintopallille myös Elsi Konstari, joka kilpaili N19 sarjan 3000 metrin estejuoksussa. Konstari paransi ennätystään huikeat 16 sekuntia, ylittäen maalilinjan kolmantena ajalla 11.20,85. "Estejuoksu meni hyvin ja uskalsin juosta riittävän kovaa koko matkan", totesi Konstari kilpailun jälkeen.

Toiseksi tullut Turun Urheiluliiton Linnea Kero oli vain pari sekuntia Konstaria nopeampi (11.18,80). Kilpailun voitti matkan ennakkosuosikki Salon Vilpas Yleisurheilun Alisa Emaldynova ajalla 11.10,71.

Sunnuntaina Konstarin kilpailumatkana oli 5000 metriä.  Edellisen päivän juoksu painoi jaloissa, joten maaliin pääsy vaati paljon taistelua. Ajalla 18.57,00 Konstari tuli kisassa kuudenneksi. Kilpailun voitti Turun Urheiluliiton Karoliina Olli (18.09,11), toiseksi tuli If Raseborgin Iina Ahola (18.19,08) ja kolmas oli Turun Urheiluliiton Linnea Kero (18.27,58).

Konstarin syksy jatkuu kilpailullisesti vielä Finlandia puolimaratonilla ja SM-maastoilla.

Iidalle ja Julialle SM-kisakokemusta Lempäälästä

Iida Taini ja Julia Talvinen hakivat ensimmäiset ulkoratojen SM-kisakokemuksensa Lempäälästä. Iida juoksi perjantaina N14-sarjan 1500 metrin estejuoksussa hienosti uuden ennätyksensä 6.06,96. Ennätys parani peräti 10 sekuntia, ja hän tuli sijalle 13. Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Miina Hänninen voitti kilpailun 14-vuotiaiden kauden kotimaisella kärkiajalla 5.10,40. Toiseksi tuli Oulun Pyrinnön Viivi Rauhala (5.16,73) ja kolmanneksi Kenttäurheilijat -58:n Siina Haapala (5.18,04).

"Olen tyytyväinen juoksuun, kun ennätys parani reilusti. Juoksu kulki ihan hyvin ja esteiden ylitykset sujui mukavasti. Hieman jäi harmittamaan, kun jouduin juoksemaan koko matkan yksin, kun ei ollut sopivan vauhtista letkaa," sanaili Iida juoksustaan.

Julian lajina oli lauantaina N15-sarjan pituushyppy, jossa hän ponkaisi tuloksen 4,09. Tulos ei tällä kertaa oikeuttanut loppukilpailuun ja sijoitukseksi tuli 33. Kultahypyn loihti Turun Urheiluliiton Alisa Launonen murskaavan ylivoimaisin lukemin 5,90. Toiseksi tulleen Mikkelin Kilpa-Veikkojen Helmi Siitosen tulos oli 5,53 ja kolmanneksi tulleen Viipurin Urheilijoiden Silvia Dvorakin 5,46.

Tämän kesän terveysongelmat ovat vaikeuttaneet Julian harjoittelua ja jättäneet siten jäljen kesän  kisatuloksiin. SM-kisoihinkin osallistuminen oli epävarmaa.